Způsoby ručního mytí aut neboli jak lze ručně umýt auto
Jak nejúčinněji umýt auto, aby zářilo čistotou? Prozradíme vám, jaké jsou způsoby ručního mytí aut.
Je mnoho způsobů, jak můžete umýt svůj vůz. Ne všechny postupy jsou ale správné a někdy automobilu můžete spíš uškodit. V dnešním článku se podíváme na způsoby ručního mytí aut a doporučíme vám přípravky a postupy, se kterými bude karoserie vašeho vozu chráněna a bude zářit čistotou.
Způsoby mytí automobilu
- Ruční mytí – Pro tento způsob mytí automobilu vám postačí kbelík s vodou (ideálně 2), houba či košťátko a kvalitní chemie.
- Pěnové ruční mytí – Zde již potřebujete vysokotlaký čistič. Pomocí pěnového rozprašovače se nanáší na auto zpěněná chemie. Samotné mytí poté probíhá pomocí houby, kartáče nebo mycí rukavice a poté následuje opláchnutí karoserie čistou vodou.
- Bezkontaktní mytí – Provádí se pomocí vysokotlakého čističe a kvalitní aktivní pěny v doporučeném poměru ředění. Na automobil působí pouze přípravek a voda.
Ruční mytí
Klasické ruční mytí snad znají všichni. Pomocí tlaku vody, například ze zahradní hadice (ideálně pomocí vapky), předmyjte karoserii, aby na ní nebyly kamínky, bahno a jiné hrubé nečistoty, kterými byste si mohli karoserii při mytí poškrábat! Do 10L kbelíku (ideálně tzv. detailingového kbelíku s mřížkou na dně) si vytvořte směs vody a autošamponu. Takto vytvořenou mycí směs po té pomocí autohouby, nebo rukavice postupně nanášejte na karoserii. Při kontaktním mytí pomocí houby či rukavice provádějte mytí ideálně od střechy směrem dolů. Tzn. od nejméně po nejvíce špinavé místo. Mycí rukavici si pravidelně v kbelíku perte. Karoserii na závěr mytí opláchněte dostakem čisté vody, tak abyste se zbavili veškeré špíny a pěny. Na závěr můžete karoserii navoskovat, případně osušit jelenicí, nebo mikroutěrkou. Nevýhodou ručního tzv. kontaktního mytí je riziko spjaté s usazenými nečistotami. I když vůz pečlivě opláchnete hadicí, mohou se zbloudilé kamínky dostat na houbu či do rukavice a můžete si tak během pár okamžiků poškrábat lak.
Pěnové ruční mytí
U tohoto způsobu se na karoserii nanáší autošampon/aktivní pěna pomocí vysokotlakého čističe a zpěnovače. K aplikaci chemie lze popřípadě využít i různé typy tlakových nádob. Postup mytí je zde podobný jako u ručního mytí. Karoserii napřed předmyjte buď čistou vodou (ideálně vysokým tlakem vody - vapkou), čímž ji zbavíte hrubých nečistot. Popřípadě ji předmyjte bezkontaktně pomocí aktivní pěny. Poté naneste na celou karoserii pěnu pomocí zpěnovače a rukavicí, kartáčem, nebo houbou karoserii důkladně umyjte. Na závěr karoserii opláchněte dostatečným množstvím čisté vody. Následně můžete na karoserii nanést tekutý vosk. Karoserii ideálně dosušte stěrkou, jelenicí či mikroutěrkou.
Bezkontaktní mytí
K bezkontaktnímu mytí potřebujete výkonější vysokotlaký čistič a kvalitní a při tom dostatečně šetrnou aktivní pěnu. Na suché neumyté auto naneste čisticí přípravek/aktivní pěnu v poměru naředění (1:20 - 1:50). Aktivní pěnu lze nanášet ve formě vodního roztoku, nebo ve formě pěny (ideálně pomocí zpěnovače). Správně naředěnou aktivní pěnu aplikujte na celou karoserii, chvíli nechte působit a poté pomocí předepsaného způsobu mytí karoserii vysokým tlakem vody umyjte. Aktivní pěna má za úkol špínu narušit, a vysoký tlak vody ji z povrchu karoserie tzv. strhnout. Takto omytý vůz následně ošetříme tekutým voskem, nebo rovnou usušíme. Celý proces bezkontaktních mytí trvá cca 10 minut. Bezkontaktní způsob mytí využíváme např. v naší profesionální automyčce , kde nás můžete navštívit a přesvědčit se o funkčnosti tohoto způsobu mytí NERTA.
Bezkontaktní mytí je vhodné pro pravidelně mytá vozidla. V případě neudržovaných, zamytých automobilů musíme využít jiný postup mytí.
Nejefektivnější způsob mytí? Bezkontaktní!
Od samého počátku distribuce belgických NERTA výrobků (dnes je tomu více než 25 let) se snažíme v České republice prosazovat tzv. bezkontaktní mytí vozidel. Jeho velkou výhodou je totiž to, že nedochází k poškrábání karoserie. Použitím houby můžete lak poškrábat zbloudilým kamínkem. Při bezkontaktním mytí se vozidla vůbec nedotýkáme! Aktivní pěna špínu naruší a vysoký tlak ji rozmělněnou strhne.
Na autokosmetice záleží!
Pro mytí automobilu vybírejte čisticí přípravek opravdu pečlivě. Autokosmetika musí být vysoce kvalitní, účinná, ale přitom šetrná. S klidným svědomím vám doporučujeme výrobky značky Nerta. Některé konkurenční výrobky obsahují vysoký poměr agresivních látek, zejména hydroxidů. Takovou aktivní pěnu/šampon stačí např. špatně naředit a auto může být během několika okamžiků poničené, protože nekvalitní chemie dokáže napadnout lišty, gumy, popřípadě plasty, které mohou zblednout. Jedná se opravdu o nejčastější případy poškození při používání nevhodného přípravku při bezkontaktním mytí.
Pro mytí vašeho automobilu Vám doporučujeme
Síla výrobku Nerta Carnet Jumbo
Nerta Carnet Jumbo je speciální čisticí prostředek/aktivní pěna, jenž výrobce označuje právem za produkt, který nemá alternativu.
Využijete jej při všech způsobech mytí. Rozdíl je pouze ve způsobu naředění. Například pro ruční mytí je poměr výrobku s vodou 1:100, přičemž při bezkontaktním mytí výrobek ředíme v poměru 1:20 - 1:50.
U bezkontaktního mytí využíváme účinnsti čisticího přípravku a tlaku vody s minimem fyzického úsilí. U ručního a pěnového ručního mytí využíváte zase více fyzické síly člověka, který automobil myje kontaktně. Proto nížší poměr ředění čisticího přípravku. Všeobecně ale platí, že čím lepší je účinek čisticího přípravku, tím jednodušší a rychlejší je celý proces mytí.