Co byste měli vědět o voscích na auto
Vosk na autě nejen že vypadá hezky, ale vytvoří na laku ochrannou vrstvu, díky které je karoserie vašeho vozu chráněna před okolními vlivy, jako je UV záření, nebo zimní posypové soli.
Bez vosku se vám může stát, že lak bude vyšisovaný, matný a barva po čase vybledne. Vosk karoserii také dodá zvýšený lesk a pomůže při samotném procesu mytí automobilu, neboť se špína nezažírá do hloubky laku = mytí je jednodušší a rychlejší.
Jaké vosky můžete pořídit
Voskování jako takové je poměrně složitou záležitostí. Je na vás, jakou péči chcete vozu poskytnout. Zaplatit si totiž můžete složitou a drahou aplikaci vosku na přírodní bázi, nebo můžete zvolit rychlou a snadnou aplikaci tekutého vosku. Ošetření karoserie voskem v té nejvyšší kategorii však vychází i na desetitisíce korun.
V základu můžeme vosky dělit na syntetické a přírodní. Oba typy mají své zastánce a oba také disponují jinými vlastnostmi.
Syntetické vosky
Jsou vyrobené na bázi polymerů, pryskyřic a minerálních olejů a neměly by obsahovat vysoké procento silikonů.
Vybrat kvalitní vosk, který není plný silikonů, může být celkem oříšek. Důležité je to, jak dlouho vosk na karoserii vydrží, zda chrání lak a jestli vytvoří lesklý film.
Kvalitní syntetický vosky vytváří ochrannou vrstvu, která dokáže lak chránit i před kamínky a poškrábáním. Vyrábějí se v tuhé formě ale i v tekuté, ve které je najdeme nejčastěji.
Mezi syntetické vosky patří i tzv. tekuté vosky (rychlovosky), které naleznete i v naší nabídce. Jsou to vosky, jejichž aplikace je rychlá a časově nenáročná a extrémně levná v řádu jednotek Kč. Při použití kvalitního tekutého vosku např. NERTA HYDRO CERAMIC WAX je míra ochrany karoserie na stejné úrovni, jako při použití vosku tuhého.
Přírodní vosky
Přírodní vosky jsou vyrobené pomocí prvotřídních ingrediencí. Kvalitu u přírodních vosků určuje zejména podíl karnaubského vosku, který se získává z listů brazilské palmy. Čím více ho ve vosku najdete, tím vyšší bude jeho kvalita i cena. Při výběru vosku se zaměřte hlavně na to, kdo vosk vyrábí, co obsahuje a na jaké je bázi.
Aplikace vosků
Přírodní tuhé vosky se často nanášejí lépe a příjemněji než ty syntetické. Lépe se totiž roztírají a nezasychají do bíla. Po rozleštění auta není třeba dlouhou dobu čekat na „dozrání“ vosku tak, jak je často uváděné v návodu.
Pokud máte auto ošetřené tuhým kvalitním voskem, je třeba dodržovat jisté podmínky při mytí. Jedině tak vám vosk na karoserii vydrží. Například agresivní mycí přípravky dokážou několikahodinovou a finančně náročnou aplikaci vosku smýt během pár minut. Pro mytí proto používejte pouze kvalitní šetrné přípravky. U přírodních vosků dbejte pokynů výrobce, protože jsou náchylné na detergenty (čisticí látky obsažené v aktivních pěnách a autošamponech). V našem odborném článku vám rádi vysvětlíme správný postup ručního mytí vozu.
Tuhý, nebo tekutý vosk?
Vosky jsou k dostání jak v tuhé, tak v tekuté formě. Každý z nich se nanáší jinak. Tuhé vosky jsou na aplikaci složitější, podle typu se nanášejí ručně (houbičkou), nebo strojově (leštičkou). Aplikace trvá delší dobu, jde o proces, při kterém je třeba dodržet správný postup a karoserii si tzv. předpřipravit. Na druhé straně zde máme tekuté vosky, které jsou dnes na daleko vyšší úrovni, než byly v minulosti. Svojí kvalitou, jednodušším způsobem aplikace, ale i kvůli dlouhé výdrži se na ně postupně začalo přecházet. Tuhé vosky si dnes již málokdo sám aplikuje v domácích podmínkách a spíše se aplikují u profesionálů.
V čem jsou tekuté vosky lepší
Tekuté vosky jsou vhodnou alternativou k častokrát dražším a méně praktickým tuhým voskům. Jejich aplikace je levnější, spotřebujete jich při nanášení daleko méně a lépe se na vůz aplikují. Nemusíte je rozlešťovat a nanášet na vůz příliš složitě, neboť po nanesení na mokrou karoserii vytvoří bílou emulzi, která se z povrchu vozu pouze opláchne. Tekutý vosk se touto chemickou cestou na karoserii navazuje a chrání ji.
Tekutý vosk doporučujeme aplikovat při každém mytí. Největší výhoda spočívá v tom, že oproti tuhým voskům zde vychází ošetření v řádech jednotek korun.
Prohlédněte si náš test vosků
Připravili jsme si pro vás test vosků, ve kterém vám ukážeme, jak vypadá jejich použití na karoserii v praxi. Test demonstruje všechny typy vosků, které vám v našem auto nabízíme.
Jak často používat vosk
Pokud vás zajímá, jak často vosk nanášet, je třeba si uvědomit několik faktorů. Záleží na tom, v jakém prostředí se auto pohybuje, jak často vůz myjete a jaký vosk používáte. Záleží i na typu vosku. Například syntetické vosky na bázi nanotechnologie či keramiky slibují výdrž i několik měsíců a let.
V případě tekutých vosků doporučujeme aplikaci zopakovat při každém mytí, nebo u dlouhodobějších koncentrovanějších tekutých vosků 1x za několik umytí. Proces aplikace tekutého vosku není složitý, je rychlý (cca 2 minuty i s oplachem) a zároveň je extrémně levný (1 - 4 Kč). Díky tomu není potřeba na vosku šetřit a lze ho vozidlu dopřát při každém mytí.
Tekutý vosk se dávkuje na karoserii v rozmezí 5 -25 ml dle typu vosku. Vosk na laku vytvoří hydrofobní vrstvu, díky které se karoserie lépe suší. Dále i ochrannou vrstvu, která tzv. ucpává mikropóry v laku. Vozidlo se díky tomu v provozu méně špiní, neboť se špína "nezažírá" do hloubky laku. Následné mytí je díky této vrstvě o to jednodušší a rychlejší.
Vyberte si u nás kvalitní tekutý vosk pro váš vůz
Nerta Bio-Polish (nejprodávanější) |
Nerta Novo Foam Wax (dlouhodobá ochrana) |
Nerta Hydro Ceramic Wax |